• آپارات
  • اینستاگرام

آشنایی با روند انحصار وراثت

انحصار وراثت

آشنایی با روند انحصار وراثت : بعد از فوت یک شخص ، کلیه دارای و اموال وی به صورت قهری به وراث انتقال خواهد یافت . در صورتی که وراث بخواهند میزان سهم الارث خود را دریافت نمایند می بایست در اولین گام اقدام به انحصار وراثت نمایند . در واقع منظور از انحصار وراثت ، منحصر شدن آن ها در ارث برده شده از شخص متوفی و مورد تحلیل و بررسی و اثبات قرار داده شدن سهم هر یک از اشخاص از ارث ، در دادگاه می باشد .

مشاوره حقوقی انحصار وراثت :

از آن جایی که بسیاری از افراد در این گونه مسائل اطلاعات محدودی دارند ، مشاورین بخش مشاوره حقوقی و مشاوره انحصار وراثت می توانند بهترین یاری رسان آن ها در این حوزه باشند چرا که اطلاعاتی جامع در رابطه با روند کار را در اختیارشان قرار خواهند داد .

افراد مجاز برای ارائه دادخواست به دادگاه :

وراث فرد متوفی و  افراد ذی نفع ، مجاز هستند از دادگاه مورد نظر درخواست صدور گواهی انحصار وراثت نمایند . در صورتی که وراث یا افراد ذینفع به صورت متعدد وجود داشته باشند ، الزامی در تقاضای همه آن ها وجود نداشته و اقدام یکی از آن ها برای ارائه درخواست کافی می باشد . این نکته را به یاد داشته باشید پس از فوت یک فرد وراث موظفند فهرستی از کلیه اموال و دارایی های شخص متوفی تهیه نمایند و آن را به اداره دارایی منطقه سکونت متوفی ارائه دهند و در ازاء آن رسید دریافت نمایند و همراه با درخواست گواهی انحصار وراثت تحویل دادگاه نمایند .

نقش شورای حل اختلاف در انحصار وراثت :

گواهی حصر وراثت زمانی صادر می گردد که از سوی وراث ، دادخواستی به شورای حل اختلاف ارائه و کلیه تشریفات مشخص شده در امور حسبی انجام شده باشد . دادگاه مورد نظر پس از بررسی اسناد و مدارک ارائه شده با هزینه متقاضی ، درخواست وی را در یکی از روزنامه ها در یک نوبت منتشر خواهد نمود و در صورت عدم وجود هیچ گونه اعتراضی در مدت زمان یک ماه ، بدون تشکیل جلسه برای رسیدگی ، گواهی انحصار وراثت صادر خواهد شد . جهت آگاهی بیشتر با “مشاوره ما ” در تماس باشید.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *